niedziela, 2 września 2012

Kręgi lędźwiowe


Kręgi lędźwiowe (vertebrae lumbales)występują w liczbie pięciu i są najmasywniejszymi spośród wszystkich kręgów. Trzony  kręgów lędźwiowych mają masywną budowę, płaską powierzchnię górną i dolną oraz jednakową wysokość
ze wszystkich stron. Mają kształt owalny lub nerkowaty.
Wyjątek stanowi kręg lędźwiowy V, którego trzon od przodu jest znacznie wyższy niż z tylu. Otwór kręgowy (foramen vertebrale) jest zazwyczaj trójkątnego lub owalnego kształtu i jest stosunkowo niewielki.
Widoczne po obu stronach trzonu wyrostki żebrowe  stanowią szczątkowe żebra. Wyrostki kolczyste  leżą w płaszczyźnie pośrodkowej i odchodzą od łuków kręgów prosto ku tyłowi. Wyrostki stawowe są ustawione pionowo a ich powierzchnie stawowe leżą prawie w płaszczyźnie strzałkowej. Charakterystyczną cechą kręgów lędźwiowych jest obecność wyrostka suteczkowatego . Znajduje się on na stronie bocznej wyrostków stawowych górnych i jest tępym, owalnym guzkiem kostnym.

1 komentarz:

  1. Dokucza mi ostatnio ból w lędźwiach, zastanawiam się czy nie przydałaby mi się jakaś odpowiednia rehabilitacja... czasu na wszystko brak niestety to może takie ćwiczenia online? na https://kregoslup.carolina.pl/baza-wiedzy/rehabilitacja-kregoslupa-i-treningi-online/ czytałem jakie są teraz możliwości na taką terapię właśnie.

    OdpowiedzUsuń