poniedziałek, 3 września 2012

Krążek międzykręgowy


Krążek międzykręgowy  to chrząstka międzykręgowa oddzielająca powierzchnie trzonów kręgów, przybierające ich kształt. Dyski są jednak nieco większe od kręgów, więc wystają poza brzegi ich trzonów. Łącznie stanowią około ¼ długości kręgosłupa.
Grubość chrząstek wzrasta od góry do dołu kręgosłupa podobnie jak wzrasta wysokość trzonów kręgów. Najmniejsze (ok. 4 mm) znajdują się w części szyjnej, a największe (ok. 12 mm) w części lędźwiowej kręgosłupa. Każdy krążek składa się z bardziej zbitej i trwalszej części obwodowej zwanej pierścieniem włóknistym, który jest w 1/3 unerwiony oraz części środkowej utworzonej przez miękkie jądro miażdżyste .Jądro położone jest bliżej brzegu tylnego chrząstki i bez wyraźnej granicy przechodzi ono w pierścień włóknisty. Krążki międzykręgowe zwane potocznie dyskami, dzięki swojej sprężystości, amortyzują wstrząsy kręgosłupa. Odżywiane są przez odciążenie- w pozycji leżącej. Dlatego prawdą jest że rano człowiek jest o ok 2 cm wyższy niż wieczorem.

1 komentarz:

  1. Budowa kręgosłupa jest naprawdę ciekawa i warto się zagłębiać w takie informacje. A o tym, że człowiek rano jest wyższy niż wieczorem i jest to zupełnie normalne wie na pewno tylko część ludzi.

    OdpowiedzUsuń