niedziela, 2 września 2012

Budowa kręgu


W każdym kręgu wyróżnia się część przednią, masywniejszą, przystosowaną do dźwigania masy ciała, zwaną trzonem kręgu oraz część tylną, zwaną łukiem kręgu. Trzon wraz z łukiem otaczają otwór kręgowy. Z połączenia wszystkich otworów kręgowych powstaje kanał kręgowy, w którym przebiega rdzeń kręgowy wraz z oponami, którymi jest otoczony.


Trzon kręgu ma kształt walca, i wyróżniamy w nim płaską, nieco chropowatą część górną i część dolną, które służą do połączenia z krążkiem międzykręgowym (tzw. dyskiem). Łuk kręgu rozpoczyna się z tylnej strony dwiema nasadami, które przedłużają się w blaszki zespalające. Od każdego łuku kręgu odchodzi 7 wyrostków:
Wyrostek kolczysty jest nieparzystym wyrostkiem, odchodzi od łuku kręgu ku tyłowi i nieco w dół (są to widoczne lub wyczuwalne punkty kostne na plecach każdego z nas). Służą jako przyczepy wielu mięśni i więzadeł.
Wyrostki poprzeczne parzyste- odchodzą od łuku kręgu w boki i również służą do przyczepu mięśni i więzadeł.
Wyrostki stawowe poczwórne. zaopatrzone są w powierzchnie stawowe, służące do połączenia stawowego kręgów między sobą.

1 komentarz:

  1. Budowa kręgosłupa jest naprawdę skomplikowana, warto wiedzieć jak zbudowane są poszczególne kręgi, szczególnie jeśli dokuczają nam dolegliwości bólowe i nie jest łatwo określić z jakiej części kręgosłupa pochodzą.

    OdpowiedzUsuń