poniedziałek, 3 września 2012

Jak wypoczywać?


Wielu ludzi pytało mnie, co robić, by kręgosłup nie doznał przeciążenia, by nie czuć się wiecznie zmęczonym. Powiem wam szczerze, że nie ma jednej odpowiedzi dotyczącej wszystkich waszych kręgosłupów. Jednak jest jedna zasada, którą powinni stosować wszyscy i będzie to bardzo skuteczna metoda o ile zrobi się to z głową.


Jaki rodzaj pracy wykonujesz??
Zasada ta jest bardzo prosta, działa na zasadzie przeciwieństwa czasu pracy do czasu wolnego. A mianowicie, jeśli twoja praca jest pracą biurową, spędzasz 8 godzin siedząc przy komputerze i nie masz nawet czasu się rozruszać, twoje mięśnie narażone będą na osłabienie, a co za tym idzie- wady postawy, skrzywienia, zaniki mięśniowe i bóle kręgosłupa.  Dodatkowo w pozycji siedzącej przy komputerze szczególnie narażony na urazy jest kręgosłup w odcinku szyjnym, którego schorzenia mogą być przyczyną bólów głowy, przewlekłych migren i złego samopoczucia bez względu na okoliczności.
Po takiej pracy jesteś zmęczony nie tylko umysłowo, ale i brak ruchu bardzo często jest przyczyną ogólnej niechęci do jakiejkolwiek aktywności i pobudzania mięśni. Dlatego bardzo ważne jest dobranie sposobu odpoczynku po tak mało aktywnej pracy w pozycji siedzącej.  Musisz pamiętać, że powinna być zachowana równowaga między czasem pracy i czasem poza pracą. Dobór odpoczynku powinien być dobrany w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. I działa to również w drugą stronę, jeśli twoja praca jest aktywna, np. listonosz, kurier czy nauczyciel, twoja praca wymaga dużej aktywności i wysiłku, musisz pamiętać by odpoczynek był uspokajający i mniej aktywny.
Jakie zatem dobrać sporty i rozrywki do rodzaju wykonywanej pracy?
Przez wielu fizjoterapeutów i trenerów osobistych dobierane są różne dyscypliny sportowe, sam musisz zdecydować z czego będziesz czerpał najwięcej przyjemności.
Praca aktywna- sporty uspokajające i wyciszające oraz rekreacja: pływanie, spacery, rekreacyjna jazda rowerem, szachy, bilard.
Praca siedząca- sporty aktywne- zespołowe gry sportowe, jazda rowerem, jogging, biegi narciarskie (sezonowo), aerobic, nordic walking itd.

Zastanów się więc czy chcesz narażać swój kręgosłup na bezruch tak bardzo niekorzystny dla całego organizmu, czy też na przeciążenia. Sam zdecyduj o swojej przyszłości:)

1 komentarz:

  1. Bardzo dobre rady, wiele osób nie zastanawia się czemu dana forma aktywności nie służy a może to po prostu już za wiele dla organizmu? Słusznie należy stawiać na przeciwieństwa i dbać o zapewnianie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu.

    OdpowiedzUsuń