poniedziałek, 3 września 2012

Czynniki ryzyka bólów krzyża


Do czynników ryzyka odczuwania dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa należy zaliczyć wysoki wzrost oraz otyłość. W dzisiejszych czasach już uznajemy bóle krzyża jako chorobę cywilizacyjną. Zmniejszona aktywność ruchowa i monotonna praca fizyczna, wiek 40-59 lat. 

Według badań prowadzonych w szkołach podstawowych, 1/3 dzieci i młodzieży ma zaburzenia w harmonijnym rozwoju a 30-70% dzieci ma nawykową postawę kifotyczną (zwiększona kifoza piersiowa, odstające łopatki, barki i głowa wysunięte do przodu).
 Niewydolność mięśni brzucha i grzbietu również mogą przyczynić się do powstania dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Ponadto wady postawy, wady rozwojowe i ciąża znacznie przeciążają odcinek lędźwiowy. Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka jest długotrwałe, długodystansowe prowadzenie samochodu. Kręgosłup przyjmuje wtedy wymuszoną pozycję, która jest niefizjologiczna, a urazowość dodatkowo potęgują wibracje.
Jednak prawidłowe wzmacnianie mięśni, szczególnie w okresie wzrostowym nie należy do najprostszych. Kombinacja przyspieszonego wzrostu i intensywnego treningu może prowokować bóle krzyża. Do uszkodzenia dysków najczęściej dochodzi podczas podnoszenia ciężarów (80%), inne sporty to gra w golfa, sporty rakietowe, oraz gimnastyczne ćwiczenia zgięciowo-rotacyjne np. skrętoskłony.

1 komentarz:

  1. Myślałam, że takie bóle są zupełnie normalne jeśli mam być szczera. Styl życia, wiek, sami sobie też szkodzimy często. Ale jak boli to warto wykonać badania, ja na https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/ stawiam najbardziej bo to najdokładniejsze badanie obrazowe.

    OdpowiedzUsuń