niedziela, 2 września 2012

Kręgi szyjne


Każdy z nas ma ich siedem. Są najmniejszymi kręgami. Dwa pierwsze- szczytowy (atlas)i obrotowy( axis), służą do połączenia kręgosłupa z czaszką i dlatego znacznie różnią się swą budową o pozostałych.

ATLAS kręg szczytowy

charakteryzuje się brakiem środkowej części trzonu na rzecz zęba kręgu obrotowego. Z pozostałych części trzonu wytworzył się łuk przedni oraz dwie części boczne. Kręg ten ma kształt pierścienia. Symetryczne części boczne łączą oba łuki i są przeznaczone do dźwigania głowy. wyrostki poprzeczne odchodzące od części bocznych są znacznie dłuższe, mocniejsze i bardziej bocznie rozstawione niż w pozostałych kręgach szyjnych.
AXIS zwany kręgiem obrotowym. Jego trzon wraz z zębem tworzą oś pionową, wokół której obraca się kręg szczytowy wraz z głową. Trzon jest stosunkowo wysoki, brak wyrostków stawowych górnych, wyrostek kolczysty dość wystający i rozwidlony na końcu. wyrostki poprzeczne krótkie.

Trzon kręgów szyjnych jest niski i na przekroju poziomym poprzecznie owalny. Łuk kręgu jest cienki, pochylony w swej tylnej części ku dołowi. Otwór kręgowy jest duży, kształtu trójkątnego.Wyrostki kolczyste pochylone nieco ku dołowi i rozwidlone na końcu. Wyrostki poprzeczne są dość krótkie, skierowane bocznie i nieco w dół. Wyrostki stawowe górne i dolne są pochylone pod kątem 45 w stosunku do płaszczyzny poprzecznej.

1 komentarz:

  1. Mimo, że kręgi szyjne są najmniejsze to dość łatwo można spowodować ich przeciążenie, na przykład złą postawą podczas siedzenia, pracy. Napięcia w obrębie odcinka szyjnego mogą promieniować do innych części kręgosłupa, barków, rąk.

    OdpowiedzUsuń