środa, 5 września 2012

Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa

Zapoznaliście się już z budową szczegółową kręgosłupa. Wiecie, jak zbudowane są poszczególne kręgi w zależności od odcinka, wiecie jak wyglądają i jaką funkcję pełnią krążki międzykręgowe. Mięśnie i więzadła też nie są wam obce. A co z ogólną budową kręgosłupa? Co z kręgosłupem postrzeganym jako całość?
Obserwując kręgosłup jako całość musimy obserwować go w różnych płaszczyznach.


Płaszczyzna czołowa
To ta, która dzieli ciało człowieka na część przednią i tylną. Jest to równoległa płaszczyzna do płaszczyzny czoła- stąd jej nazwa. Kiedy znajdujemy kręgosłup w tej płaszczyźnie? Otóż wtedy, gdy patrzymy na niego z przodu lub z tyłu. Fizjologicznie, czyli prawidłowo powinien to być prosty słup. Sam(a) możesz zaobserwować widok od przodu stając przed lustrem w luźnej, wygodnej dla ciebie pozycji wyprostowanej. Zacznij obserwacje od góry, początkowo patrząc na ustawienie głowy. Może ona się przechylać, co widać po skróceniu linii szyi po jednej ze stron i obniżeniu jednego ucha. Może się też rotować, co możesz ocenić po zaburzeniu pionu linii łączącej bródkę z wcięciem jarzmowym mostka (małe wcięcie w dolnej części szyi). Takie ustawienie głowy może świadczyć o skrzywieniu w szyjnym odcinku kręgosłupa.
Następnie obserwuj ustawienie barków- powinny być na równej wysokości. W lustrze również zauważysz czy prawidłowo przebiega linia sutkowa- obie brodawki sutkowe powinny być połączone linią tworzącą poziom. Nie patrząc w lustro a na swoją klatkę piersiową możesz z łatwością zauważyć, czy jedna ze stron żeber jest bardziej uwypuklona od drugiej. Te nierówności mogą świadczyć o skrzywieniu kręgosłupa piersiowego.
Obserwując trójkąty talii widać, które wcięcie w talii masz większe czy mniejsze. Możesz mieć skręconą lub skośnie ustawioną miednicę, co również może świadczyć o skrzywieniu. lecz nie musi.
Prostszą metodą jest wyznaczenie pionu ciała przy pomocy sznurka z ciężarkiem. Przykładając go do bródki sznurek powinien wyznaczyć pion pokrywający wcięcie jarzmowe mostka, cały mostek, pępek, spojenie łonowe.
Obserwacji z tyłu nie dokonasz samodzielnie. Poproś więc o pomoc drugą osobę. Tu również najskuteczniejsze jest badanie wyznaczania pionu przy pomocy sznurka. powinien on pokrywać wszystkie wyrostki kolczyste oraz szparę pośladkową.
Gdy dokonasz badanie pionu, obserwuje się ustawienie barków, łopatek, trójkątów talii oraz kolców biodrowych tylnych górnych tworzących charakterystyczne dołeczki w dolnej części pleców.


Płaszczyzna strzałkowa
To ta, która dzieli twoje ciało na stronę lewą i prawą. Chcąc ocenić kręgosłup w płaszczyźnie strzałkowej musimy spojrzeć na niego z boku. Fizjologicznie prawidłowy kręgosłup powinien posiadać 3 wygięcia:
          1) lordoza szyjna- wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym
          2) kifoza piersiowa- wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym
          3) lordoza lędźwiowa- wygięcie ku tyłowi w części lędźwiowej.
Jako całość kręgosłup ma kształt esowaty. Dzięki tym krzywiznom zachowana jest lepsza ruchomość kręgosłupa, lepsza amortyzacja podczas lokomocji dwunożnej.

Jak to oceniać? Otóż obserwując z boku, oceniamy ustawienie głowy, czy nie jest nadmiernie wysunięta do przodu, lub zadarta do góry. może to świadczyć o pogłębieniu lordozy szyjnej.
Obserwujemy ustawienie barków, ich wysunięcie do przodu lub cofnięcie. Łopatki nie powinny nadmiernie wystawać, przede wszystkim jeśli jedna jest bardziej odstająca od drugiej. kręgosłup lędźwiowy oceniamy obserwując wystawanie brzucha i pośladków (tak zwane przodopochylenie miednicy), starając się nie brać pod uwagę tkanki tłuszczowej, która często przeszkadza w badaniu oceny postawy ciała.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości najlepiej od razu przystąp do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Ważnym elementem są ćwiczenia oddechowe. Dzięki temu utrwalisz nawyk przybierania prawidłowej postawy ciała w każdej sytuacji. Jeśli zauważysz to u swojego dziecka, najlepiej wysłać je na ćwiczenia korekcyjne, gimnastykę, pływanie, lub jakikolwiek inny sport ogólnorozwojowy. Zapewnisz mu szczęśliwszą przyszłość bez skrzywienia kręgosłupa.

1 komentarz:

  1. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważny jest dla całego organizmu kręgosłup, jak warto odpowiednio wcześnie o niego zadbać aby nie dokuczały bóle, drętwienia. Jak nie dopuścić do nabytych skrzywień kręgosłupa i jak leczyć te wrodzone.

    OdpowiedzUsuń