niedziela, 2 września 2012

Budowa kręgosłupa


Kręgosłup (columna vertebralis) składa się z 33-34 nieparzystych kręgów, ułożonych jeden na drugim. W zależności od rozmieszczenia kręgi dzielimy na: 7 kręgów szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych, 4-5 guzicznych. Kręgi szyjne, piersiowe i lędźwiowe tworzą tzw.ruchomą część kręgosłupa. Kręgi krzyżowe zrastają się ze sobą w okresie dojrzewania i tworzą kość krzyżową. Kręgi guziczne zwane ogonowymi, u człowieka znajdują się w stanie szczątkowym.


Kręgosłup jako całość- ma kształt esowatej kolumny, jest długi i smukły, oznacza się dużą ruchomością. Długość całego kręgosłupa dorosłego człowieka stanowi około 45% długości ciała. Wielkość kręgów stopniowo wzrasta ku dołowi. Największy wymiar poprzeczny osiąga kręgosłup na wysokości 2-3 segmentu kości krzyżowej- ten odcinek kręgosłupa jest najmocniej obciążony.
Kręgosłup dorosłego osobnika nie jest prostym słupem. Oczywiście rozpatrujemy tu wiele płaszczyzn i wymiarów, i tak patrząc w płaszczyźnie czołowej powinna być to prosta kolumna kręgów. W płaszczyźnie strzałkowej wykazuje wężowate wygięcia. W odcinku szyjnymi lędźwiowym krzywizny skierowane są wypukłością ku przodowi, w części piersiowej i krzyżowo guzicznej wygięte do tyłu. Wężowato wygięty kształt kręgosłupa jest swoistą cechą człowieka, związaną z jego wyprostowaną postawą ciała i funkcją lokomocji.

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście naturalnie występujące krzywizny umożliwiają nam chodzenie, siadanie, funkcjonowanie. Z prostym kręgosłupem nie byłoby to możliwe. Ważne tylko by nie dopuścić do innych skrzywień które będą już znacznie utrudniać poruszanie.

    OdpowiedzUsuń